Najnowsza wersja przynosi wiele oczekiwanych od dłuższego czasu zmian, m.in. automatycznie grupowanie, zmiany zbiorcze parametrów specyficznych, wykorzystanie tagów oraz pól własnych towaru w parametrach specyficznych oferty. Nowa wersja jest konieczna do zainstalowania, gdyż zawiera kolejne poprawki związane z wycofywaniem starego API Allegro!
PLIKI DO POBRANIA
Dokumentacja bazy danych
Dokumentacja zmian w bazie danych
NOWOŚCI I ZMIANY
AUTOMATYCZNE GRUPOWANIE TRANSAKCJI
Dodaliśmy automatyczne grupowanie transakcji według zamówienia w serwisie Allegro. Grupowanie następuje w momencie pobierania i zapisywania transakcji z serwisu, więc w programie pojawia się od razu grupa transakcji – jeśli klient zgrupował te towary w jednym zamówieniu.
Pojawienie się od razu grupy niesie ze sobą pewne konsekwencje (pozytywne), mianowicie w Subiekcie nie będą się już pojawiać zamówienia na poszczególne transakcje składowe, lecz od razu będą to zamówienia grupowe.
BARDZIEJ INTELIGENTNA AKTUALIZACJA TRANSAKCJI ISTNIEJĄCYCH
W wersjach wcześniejszych w transakcjach zakończonych była automatycznie wyłączana synchronizacja na zakładce CECHY. Od tej wersji znacznik ten nie będzie się włączał automatycznie, pozostaje on do dyspozycji użytkownika.
W Allegro występują różne zdarzenia związane z zamówieniem, które są przez Sello odbierane powodując aktualizację transakcji. Te zdarzenia to np. wypełnienie formularza, opłacenie zamówienia, dodanie numeru przesyłki do zamówienia. Do tej pory każde takie zdarzenie powodowało aktualizację transakcji w Sello i pojawianie się ostrzeżeń dla transakcji zakończonych o wyłączonej synchronizacji na zakładce CECHY.
Wersja 1.34 wnosi tutaj również zmiany. Mianowicie, jeśli pojawi się jakieś zdarzenie w Allegro dla transakcji, które są już w Sello oznaczone jako gotowe do przetwarzania to takie zdarzenia nie będą już aktualizować transakcji. Innymi słowy transakcja przestaje się aktualizować jeśli jej status to gotowa do przetwarzania.
Oczywiście, jeśli z jakiegoś powodu zajdzie potrzeba zaktualizowania danych w transakcji, można to zrobić poprzez wywołanie funkcji Pobierz dane transakcji z menu kontekstowego myszy.
Dodatkowo, jeśli transakcja w Sello została anulowana, przez wzgląd na brak płatności od kupującego a klient po tym fakcie zapłaci za transakcję, zostanie ona oznaczona na czerwono, wraz z informacją o pojawieniu się nowej płatności. Można wtedy zmienić status transakcji z powrotem na W trakcie realizacji, pobrać dane związane z płatnością i dokończyć transakcję.
ZMIANY W ZWROTACH PROWIZJI
Allegro usunęło stronę służącą do obsługi zwrotów prowizji, zamiast tego odpowiednia funkcja pojawiła się w menu AKCJE na liście ZAMÓWIEŃ. W związku z tym, w podglądzie szczegółów aukcji oraz transakcji w Sello zniknęły linki do usuniętej strony a pojawiły się nowe Wyszukaj w ZAMÓWIENIA, które otwierają przeglądarkę na stronie zamówień, wyszukując odpowiednio konkretnego zamówienia lub oferty.
LOGOWANIE I AUTORYZACJA
W wersji 1.34 całkowicie pozbyliśmy się starego kodu synchronizatora Allegro. W związku z tym zaszły pewne zmiany w procesie dodawania i autoryzacji kont. Od teraz Sello nie wymaga już podania hasła do konta Allegro.
Sam proces dodawania konta został odwrócony, czyli najpierw następuje zalogowanie się na konto do Allegro następnie dopiero jego dodanie do Sello. Uniemożliwia to również zmianę konta w Sello na inne oraz dodanie drugi raz tego samego konta.
Zmiany te również umożliwiają dalszą pracę z Sello, gdyż autoryzacja i dodanie konta na starszych wersjach nie jest już możliwa (usunięcie ze starego API Allegro funkcji używanej przez wcześniejsze wersje Sello – 30 marca 2020).
AKTUALIZACJA AUKCJI PRZED ZMIANAMI ZBIORCZYMI
Mechanizm aktualizacji ofert w serwisie Allegro wymaga aby w Sello były pobrane pełne oraz świeże dane ofert. W przeciwnym wypadku wysłanie jednej zmiany może nadpisać inne zmiany naniesione na ofertę poza Sello. Przy dokonywaniu zmian w ofertach trwających dodaliśmy możliwość wcześniejszej aktualizacji tych ofert i wykonania zmian na świeżych danych. Po wybraniu zmian do przeprowadzenia Sello zapyta czy zaktualizować wcześniej dane tych ofert.
W razie potwierdzenia przystąpi do pobierania danych wybranych ofert. Proces ten musi zostać ukończony przed rozpoczęciem generowania zmian zbiorczych, w razie potrzeby można go przerwać. Sello powróci wtedy do wykonywania zmian zbiorczych.
Uwaga! Sello aktualizuje wszystkie pola aukcji, prócz opisu oraz zdjęć – gdyż pobieranie dodatkowych danych wydłużyłoby istotnie proces. Jeśli zatem zachodzi potrzeba pobrania opisów i zdjęć należy wykonać standardowe pobieranie pełnych danych np. z menu kontekstowego myszy.
AKTUALIZACJA AUKCJI PO WYSŁANIU ZMIAN OCZEKUJĄCYCH
Po wysłaniu zmian dla ofert trwających Sello podmieniało w aukcji zapisanej pojedynczą zmienianą wartość, aby ta była już widoczna w programie. Od wersji 1.34 po wysłaniu zmian aktualizowane są wszystkie dane aukcji zapisane w Sello, tak więc nie powinno dochodzić do sytuacji, gdy część pól jest zaktualizowana a część nie.
AKTUALIZACJA PRZED POWIELENIEM
Funkcję zaktualizowania aukcji dodaliśmy również w oknie Wystaw ponownie. W tym przypadku Sello pobierze pełne dane aukcji trwającej bądź zakończonej (wraz ze zdjęciami) i na jej podstawie dopiero zostanie wygenerowana nowa aukcja.
PARAMETRY SPECYFICZNE I TAGI
To jedna z dłużej wyczekiwanych funkcji, która pozwoli sprawniej wykorzystywać pola własne towaru do uzupełniania pól specyficznych w ofertach.
W polach z tagami po prawej stronie można umieszczać dowolne wartości, nie tylko tagi. Istotne jest, aby po ewentualnym przetworzeniu tagów w polu tym pojawiła się wartość, która może być wykorzystana w polu specyficznym.
Jeśli wartość ta będzie pusta, zostanie użyta wartość domyślna zdefiniowana po lewej stronie (tak jak dotychczasowo).
Obsługa tagów niesie ze sobą oczywiście wszystkie dobrodziejstwa w postaci łączenia, zagnieżdżania tagów jak i używania modyfikatorów. Jeśli jeszcze nie miałeś okazji zapoznać się z możliwościami jakie dają modyfikatory tagów, polecamy zapoznanie się z pomocą (klawisz F1, słowo kluczowe tag lub szablony).
Przy korzystaniu z tagów i pól własnych istotne jest, aby w polach specyficznych zawierających dane liczbowe pojawiła się liczba. Przykładowo pole Liczba rdzeni dla kategorii procesory nie może zawierać słów, bo nie zostaną takie dane zapisane, lub w szczególności Allegro zwróci błąd przy próbie wystawienia oferty z takimi wartościami. Tutaj należy albo dostosować wartości w polach własnych towarów, albo skorzystać z pomocy modyfikatorów aby te wartości przetworzyć na odpowiedni format.
Tutaj większego problemu nie ma i wykorzystanie tagów w polach tekstowych i liczbowych wydaje się oczywiste. Co jednak zrobić w przypadku parametrów specyficznych słownikowych?
PARAMETRY SPECYFICZNE TYPU LISTA WYBIERANA
Najlepszym przykładem niech będzie parametr STAN, który znajduje się w wielu kategoriach i ma on różne wartości:
Aby Sello poprawnie przypisało pole własne do tego parametru, wartość tego pola musi odpowiadać tekstowo jednej z wartości parametru. Jeśli zatem w polu własnym [Towar::PW::stan] będzie znajdować się wartość nowy, to zostanie ona poprawnie ustawiona w parametrze STAN. Nie są tutaj uwzględniane wielkości liter.
Co jeśli nie wszystkie nazwy znajdą swoje odzwierciedlenie? Wtedy na ratunek przychodzą modyfikatory tagów. I tak, jeśli w polu własnym znajduje się wartość nowa (nie nowy), to nie zostanie ona dopasowana. Można jednak skorzystać z modyfikatora replace i podmienić ewentualną wartość nowa na nowy np tak:
[Towar::PW::stan | replace=`nowa==nowy`]
Jest to tylko jedna z możliwości, wszystko zależy od konkretnego przypadku i sposobu zapisania wartości w polach własnych towaru.
PARAMETRY SPECYFICZNE TYPU WIELOKROTNEGO WYBORU
Tutaj dobrym przykładem jest pole kolor w kategorii Buty damskie.
W tym przypadku parametr kolor może zawierać wiele różnych wartości. Aby zaznaczyć wiele wartości dla jednego parametru w polu z tagami należy wstawić wartości dopasowane tekstowo (jak wyżej) i dodatkowo rozdzielić je znakiem średnika. Czyli aby zaznaczyć tak jak powyżej, w wyniku rozwinięcia tagów musi powstać wartość: czerń;odcienie niebieskiego.
Jeśli w polu własnym znajdują się dobre wartości ale oddzielone są np. przecinkiem, należy skorzystać z modyfikatora replace i zamienić przecinek na średnik.
[Towar::PW::kolor | replace=`,==;`]
PARAMETRY ZAKRESOWE
Ostatni typ parametrów które należy omówić, to parametry zakresowe, np. zakres temperatur.
Aby zapisać taką wartość należy wygenerować tekst w postaci oddzielonej myślnikiem, czyli 20-80. W przypadku wartości przecinkowych można je podawać z kropką bądź z przecinkiem, np. 20,5-36.6.
ZBIORCZA ZMIANA TAGÓW W SZABLONACH
Dodaliśmy funkcję zbiorczego ustawiania odpowiednich tagów oraz wartości domyślnych dla specyficznych, aby ułatwić zarządzenia dużą liczbą szablonów.
NOWE MODYFIKATORY
Dla ułatwienia dopasowywania wartości pól własnych do wartości parametrów w Allegro dodaliśmy dwa nowe modyfikatory:
replace_many – rozszerzenie istniejącego modyfikatora replace, który przyjmuje listę wartości do podmiany. Modyfikator wyszukuje kolejne fragmenty w wartości tagu i podmienia je na nowe.
[Towar::PW::material | replace_many=`natur==naturalna;lic==licowa`]
map – działa podobnie do replace_many, ale operuje na całych wartościach tagów (czyli zamienia jedna wartość na inną). Istotna jest również różnica w zapisie, która składa się z dwóch list wartości, oddzielonych znakiem przypisania =>.
[Towar::PW::stan | map=`nowa;używka;zwrot=>nowy;używany;po zwrocie`]
Często używane mapy, można zdefiniować np w polu własnym globalnym [Podmiot::PW::mapa_kolorów], w której znajdzie się długa lista wartości, np:
biały;czarny;zielony;niebieski=>biel;czerń;odcienie zielonego;odcienie niebieskiego
Zaś w samym tagu pola specyficznego można użyć odwołania:
[Towar::PW::kolor | map=`[Podmiot::PW::mapa_kolorow]`]
Dzięki temu gdy zajdzie potrzeba zmiany, bądź dodania nowej wartości koloru, wystarczy zmodyfikować wartość w polu własnym globalnym, zamiast we wszystkich szablonach, które mogłyby tego pola używać.
ZBIORCZA ZMIANA PARAMETRÓW SPECYFICZNYCH W OFERTACH TRWAJĄCYCH
To kolejna nowość, która pozwoli ustawić brakujące parametry w ofertach trwających. Przypominamy, że niedługo wiele parametrów stanie się obowiązkowych na Allegro i należy je do tego czasu uzupełnić aby móc aktualizować i wystawiać oferty.
W oknie zmian zbiorczych dla ofert trwających pojawiła się zakładka SPECYFICZNE, dzięki której można uzupełnić parametry zbiorczo w wielu aukcjach jednocześnie.
Dodatkowo, zmiany zbiorcze również obsługują pola z tagami, więc wartości te można od razu pobrać z towarów!
Tutaj zasada działania jest identyczna jak w szablonach, z tym, że tagi są rozwijane od razu po zastosowaniu zmian zbiorczych.
Przy okazji w pierwszym przykładzie pokazane, jak z wartości pola własnego frakcja zawierającego np. średnią, pojedynczą wartość 20, stworzyć dwie wartości dla parametru zakresowego (odejmując i dodając wartość 10, za pomocą modyfikatorów matematycznych sub i add).
ZBIORCZE GENEROWANIE PARAMETRÓW SPECYFICZNYCH Z SZABLONÓW
Podobnie jak z opisem, dodaliśmy możliwość wygenerowania wartości parametrów specyficznych po zaktualizowaniu szablonów lub towarów.
W oknie zmian zbiorczych jest do tego odpowiednia funkcja, która może generować zmiany dla ofert trwających jak i zmieniać wartości w ofertach przygotowanych na podstawie aktualnych danych towaru i ustawień w wybranym szablonie, bądź też szablonie domyślnym przypisanym do towaru.
FILTRY BŁĘDÓW WE WSZYSTKICH MODUŁACH
W ostatnim czasie wprowadziliśmy kolorowanie aukcji, transakcji, paczek w przypadku gdy wystąpią w nich jakieś błędy wymagające interwencji użytkownika. Niestety czasami trudno odnaleźć te elementy na dużych listach, stąd w każdej z nich dodaliśmy filtr umożliwiający odnalezienie tych podświetlonych elementów.
Przypominamy, że błędy można wyczyścić skrótem klawiszowym Ctrl+Shift+C, lub odpowiednią funkcją wywołaną z menu kontekstowego Wyczyść błędy aukcji/transakcji/paczki.
ZBIORCZE DODAWANIE I EDYCJA NOTATEK
Notatki używane są przez Was do wielu różnych celów, ale brakowało zbiorczego zarządzania nimi.
Działanie funkcji dostępnych w oknie jest dość oczywiste. Jedyna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę, że notatki pochodzą z różnych obiektów. Przykładowo transakcje mogą zawierać notatki z aukcji oraz z paczek. Zmiany zbiorcze notatek w module transakcji będą działać tylko na notatkach przypisanych do transakcji. Notatki przypisane do aukcji, ale widoczne w transakcji nie zostaną zmodyfikowane.
ŁATWIEJSZA AKTUALIZACJA PROGRAMU
Po opublikowaniu nowej wersji, Sello informuje o tym zaczerwieniając numer wersji w prawym dolnym rogu okna. Kliknięcie w czerwony dymek, który pojawia się po kliknięciu w numer wersji, spowoduje uruchomienie instalatora, który pobierze najnowszą wersję i uruchomi proces instalacji.
ZOBACZ ROZWIĄZANIE – TERAZ W OKNIE RAPORTU
Dynamicznie pojawiające się rozwiązania błędów przypisanych do aukcji, transakcji czy paczki są teraz również dostępne z poziomu okna raportu.
Staramy się, aby treści błędów wyświetlane przez program pozwalały określić przyczynę i pomóc w naprawieniu sytuacji. Niestety wiele błędów jest też od nas niezależnych (np. te zwrócone z serwisu Allegro, serwerów pocztowych czy dostawców paczek). Nie wszędzie jest też zaimplementowane już oznaczanie elementów na czerwono, do tego część błędów może być związana z pobieraniem danych, więc nie bardzo jest do czego przypiąć dany błąd – pojawia się one wtedy tylko w raporcie.
Błędy i problemy, które powtarzają się widocznie częściej, co do których mamy przesłanki, mówiące o tym, że ich rozwiązanie nie jest trywialne możemy dynamicznie dodać do listy rozwiązań. Wtedy obok błędu pojawia się czerwony przycisk z ikonka żarówki, który kieruje wprost do wątku na naszym forum w którym dany problem został poruszony i przedstawione jest rozwiązanie.